Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Kontakt
Strony internetowe zgodne z WCAG

Strony internetowe zgodne z WCAG

11.12.2020 | WCAG | Autor: Konrad Ogar

W otaczającym nas świecie Internet stał się bardzo ważnym źródłem informacji, edukacji czy komunikacji ze światem zewnętrznym. Obecnie każdy z nas ma dostęp do internetu na swoim telefonie, komputerze czy tablecie. Dzięki tym urządzeniom w każdym miejscu i czasie możesz słuchać swojej ulubionej muzyki, czytać książki, sprawdzać informacje ze świata czy śledzić swoich ulubionych celebrytów.

Rozpowszechnienie Internetu przyniosło wielkie zmiany dla całej cywilizacji. Wielu przedsiębiorców chcąc sprostać potrzebom swoich klientów rozszerzyło swój biznes i udostępniło swoje usługi w Internecie. Śladem tym również poszły instytucje publiczne, które umożliwiły pozyskanie informacji i załatwianie wielu spraw za pomocą sieci internetowej.

Użytkownicy korzystający z Internetu są bardzo zróżnicowani, posiadają różne potrzeby i dysfunkcje, które uniemożliwiają korzystanie w pełni z sieci. Dlatego też zrodził się pomysł, aby stworzyć jednolite standardy dla stron internetowych. Celem tej idei jest ułatwienie w poruszaniu się po Internecie dla osób niepełnosprawnych czy starszych. Stworzony dokument został nazwany WCAG - Web Content Accessibility Guidelines.

Czym jest dokładnie WCAG?

Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) to zbiór wytycznych i zaleceń dotyczących tworzenia stron internetowych, dzięki którym witryna będzie dostosowana dla osób niepełnosprawnych i nie tylko. Celem WCAG jest uczynienie portali www bardziej przyjaznych i dostępnych dla każdego.

Dostępność strony oceniana jest jako poziom zrozumienia witryny – jak ona jest postrzegana i przeglądana przez internautów, bez względu na posiadane dysfunkcje oraz na rodzaj używanego sprzętu, bądź oprogramowania.

Od 2012 roku wytyczne WCAG stały się międzynarodową formą, a to oznacza, że strony instytucji publicznych mają obowiązek dostosowania swoich portali do owych standardów i umieszczenia na nich „deklaracjidostępności”.

Kilka słów o Web Content Accessibility Guidelines

Osoby korzystające z Internetu mogą posiadać różne rodzaje niepełnosprawności – ruchowe, wzrokowe, słuchowe czy poznawcze. Dlatego też strony powinny być stworzone w taki sposób, by każdy mógł we własnym zakresie zapoznać się z treścią.

Dokument WCAG podzielony został na 4 główne grupy, takie jak:

  • percepcja – dotyczy dostępności informacji i komponentów interfejsu,
  • funkcjonalność – komponenty interfejsu i nawigacja muszą być funkcjonalne,
  • zrozumiałość – treść i interfejs musi być zrozumiały,
  • rzetelność – rzetelna treść, która pozwala na poprawną interpretację.

Dodatkowo, w dokumencie zastosowano podział na poziomy zgodności, który wyznaczają priorytety. Poziomy oznaczono literami A, do których przypisano znaczenie:

  • A – zalecenia, które musiały zostać wprowadzone,
  • AA – zalecenia, które powinny być spełnione,
  • AAA - zalecenia, które można spełnić.

Aby móc mówić o pełnej zgodności strony z wytycznymi WCAG, musisz wdrożyć na stronę zalecenia z poziomu A i AA.

Przykładowe standardy WCAG

Standard WCAG zawiera w sobie wiele wytycznych, które należy wdrożyć na stronę internetową, jednak nie sposób omówić tutaj wszystkich. Dlatego przedstawię Ci kilka  przykładowych standardów i najciekawszych rozwiązań.

Belka WCAG na stronie internetowej

Co prawda posiadanie belki na stronie nie jest standardem, natomiast do standardu należą już opcje znajdujące się na niej. Belka taka zazwyczaj posiada kilka funkcji, które umożliwiają konfiguracje strony pod własne potrzeby. Co zawiera? Gdy nasza firma tworzy strony dostosowane do WCAG umieszczamy na belce:

  • opcje zmiany kontrastu,
  • opcje zmiany rozmiaru czcionki,
  • opcje zmiany odstępów między akapitami,
  • opcje zmiany odstępów między wierszami,
  • opcje zmiany odstępów między słowami,
  • opcje zmiany odstępów między literami.

Najbardziej problematycznym elementem belki jest jej wygląd, gdyż zazwyczaj zajmuje ona sporo miejsca i nie pasuje do projektu graficznego. Ale znaleźliśmy rozwiązanie tego problemu, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej sprawdź: Belka z funkcjami WCAG

 Wysoki kontrast dla WCAG

Jedną z opcji na belce WCAG jest właśnie zmiana kontrastu dla osób słabowidzących. Jest to podstawowa funkcjonalność, która powinna zostać zaimplementowana na każdej stronie.

Wdrożenie tej funkcji z pozoru wydaje się dość proste, jednak od strony technicznej wcale takie nie jest. Chcesz dowiedzieć się jak przygotować dobry szablon ze zmianą na wysoki kontrast? Sprawdź tutaj -> Wysoki kontrast dla WCAG 2.1.

Najczęściej dostępne i stosowane szablony to:

  • czarnym tłem i białymi napisami,
  • białe tło i czarne napisy (odwrócona kolorystyka),
  • czarne tło z żółtymi napisami.

Tworząc strony dla naszych klientów rekomendujemy i wdrażamy zastosowanie szablonu z czarnym tłem i żółtymi napisami. Dlaczego? Każdy z nas korzysta z różnego rodzaju sprzętu, nowoczesne monitory posiadają wysokie kontrasty i ustawienia jasności. Stosując w tym przypadku czarne tło i białe napisy powodujemy, iż tekst staje się zbyt jasny i powoduje problemy z odczytaniem treści. 

Animacje na stronie vs. WCAG

Animacje na stronie wpływają bardzo korzystnie na całościowy odbiór strony pod względem UX. Dlatego też duża liczba osób decyduje się na ich umieszczeni na stronie. Niestety, w kontekście WCAG animacje stanowią przeszkodę, gdyż utrudniają osobom niepełnosprawnym dostęp i poruszanie się po witrynie.

Co prawda, w dokumencie WCAG nie ma bezpośrednich zapisów dotyczących animacji, lecz można dopatrzeć się wytycznych, które ich dotyczą pośrednio. Przykładowo, treści wyświetlane na stronie nie powinny mieć limitów ich wyświetlanie, dlatego dla animowanych banerów czy tzw. „karuzel” powinien zostać dodany odpowiedni moduł. Moduł ten powinien pozwolić na zatrzymanie lub wyłączenie automatycznego przełączania slajdów. Przeczytasz o tym więcej w Animacje na stronie vs WCAG.

Walidatory WCAG

Dostępność strony internetowej możesz zmierzyć za pomocą dostępnych na rynku narzędzi, zwanych walidatorami. Co prawda walidatory nie należą do wytycznych WCAG, jednak pomagają zweryfikować błędy na stronie, dlatego chciałabym je omówić po krótce.

Na początku warto wspomnieć, że narzędzia te – jak i każde inne posiadają zarówno swoje wady, jak i zalety.

Do wad z pewnością zaliczę to, iż nasi klienci często kierują się wynikami uzyskanymi z tych narzędzi, które nie zawsze pokazują prawidłowe wyniki. Walidatory zostały stworzone przez nieznanych nam programistów, którzy po napisaniu programu nie uaktualniają go, a standardy wciąż ulegają zmianie.

Uważam też, że są dostępne również wartościowe walidatory, jak walidator wydany przez Konsorcjum W3C.

Dla osób chcących zgłębić temat zapraszam do artykułu Walidatory WCAG

Deklaracja zgodności WCAG

O deklaracji dostępności wspominałam już wyżej, ale co to tak właściwie jest? Deklaracja dostępności to nic innego jak dodatkowy element na Twojej stronie, który informuje internautów, że strona odpowiada standardom WCAG. Warto wspomnieć, że w Polsce jest on wymagany przepisami prawa.

Wejdź na nasz artykuł o Deklaracji zgodności WCAG i dowiedz się więcej !

 

 

Zdjęcie Konrad
Autor Artykułu:
Konrad Ogar

CEO w WEBimpuls.pl od 2010 roku, specjalista ds. marketingu w sieci oraz aplikacji WEB. Wspiera firmy w rozwoju w internecie.

email: konrad.ogar@webimpuls.pltel: +48 693 535 818

Napisz do autora!