Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Kontakt
Dla kogo jest i do czego służy certyfikat SSL WildCard?

Dla kogo jest i do czego służy certyfikat SSL WildCard?

17.03.2022 | WWW | Autor: Katarzyna Jana

Jeżeli posiadasz co najmniej 3 subdomeny i chcesz, aby wszystkie były zabezpieczone certyfikatem SSL, dzięki któremu Twoi klienci będą mogli bezpiecznie podawać poufne dane na Twojej stronie internetowej, wybierz certyfikat SSL typu Wildcard. W tym artykule dowiesz się czym jest Wildcard, jakie są jego wady oraz zalety.

Co to jest Certyfikat SSL typu WildCard?

O tym czym jest certyfikat SSL, jak działa oraz kiedy warto go na stronie WWW pisaliśmy już na naszym blogu.
W tym artykule skupimy się na jednym z rodzajów Certyfikatu SSL jakim jest WildCard,

Certyfikat SSL WildCard tak jak i pozostałe certyfikaty SSL służy do szyfrowania  danych w Internecie, które przesyłane są pomiędzy użytkownikiem a serwerem, na którym znajduje się strona internetowa. Mechanizm działania certyfikatu SSL jak i SSL WildCard jest taki sam. Najważniejszą cechą, jaka wyróżnia go od pozostałych rodzajów certyfikatu jest ochrona nie tylko domeny głównej lecz także nielimitowanej liczby subdomen należących do tej samej strony internetowej.

Będzie Ci on potrzebny wtedy, gdy posiadasz co najmniej  3 lub więcej subdomen pierwszego stopnia. Nie będziesz musiał się martwić zakupem wielu osobnych certyfikatów SSL. Certyfikat SSL Wildcard zabezpieczy wszystkie Twoje strony. Są jednak pewne ograniczenia o których przeczytasz poniżej.

Ograniczenia certyfikatu WildCard

Musisz jednak wiedzieć, że Certyfikat SSL WildCard będzie szyfrował dane tylko do subdomeny pierwszego stopnia. Co to oznacza?

Tworząc subdomeny z jednym dodatkowym wyrazem przed Twoją domeną (oczywiście oddzielonym „kropką”) będziesz mógł zabezpieczyć taką stronę, ale kiedy do istniejącej subdomeny, będziesz chciał stworzyć kolejną to już wtedy ten drugi poziom, nie będzie szyfrowany.

Przykład: .

Jeżeli Twoja domena główna to: twojastrona.pl to do takiej domeny wystarczy Ci zwykły certyfikat SSL
Jeżeli jednak chcesz utworzyć subdomenty np.:

  • sklep. twojastrona.pl,
  • hurtownia. twojastrona.pl,
  • rezerwacje. twojastrona.pl
  • dowolnainnasubdomena. twojastrona.pl

to możesz je zabezpieczyć kupując do domeny głównej certyfikat SSL typu WildCard i dzięki temu jednym certyfikatem i jedną opłatą możesz zabezpieczyć wszystkie te subdomeny.

UWAGA: Subdomeny drugiego i trzeciego stopnia nie będą już chronione i będą wymagały zakupu nowego odrębnego certyfikatu. Oto przykład subdomeny drugiego stopnia:

  • rezerwacje. sklep. twojastrona.pl – zwróć uwagę, że słowo rezerwacja stało się subdomeną dla subdomeny sklep.

Uwaga na prefix WWW

Jest jeszcze jeden mankament, o którym musisz pamiętać: niestety prefix WWW przed domeną lub subdomeną technicznie w rzeczywistości jest subdomeną kolejnego stopnia. Niesie to za sobą pewne konsekwencje:

  • w subdomenach zabezpieczonych WildCard nie możesz używać prefixu WWW

subdomena https://www.sklep.twojastrona.pl niestety jest domeną drugiego stopnia i WildCard nie będzie jej chronił. Zatem używaj tego adresu bez WWW https://sklep.twojastrona.pl

  • kupując zwykły certyfikat (nie WildCard) zaznacz też opcję szyfrowania subdomeny WWW zwłaszcza jeżeli Twoja strona jest wypozycjonowana z przedrostkiem WWW.

Zalety Certyfikatu SSL WildCard

  • Przede wszystkim płacisz raz i nie musisz do każdej subdomeny kupować osobnego certyfikatu SSL.
  • Przy dużej ilości subdomen i rozbudowanym serwisie, WildCard wychodzi dużo taniej niż kupowanie SSL dla każdej subdomeny osobno.
  • Oszczędzasz czas, bo generujesz tylko 1 raz klucze szyfrujące i przeprowadzasz tylko jedną transakcję zakupu certyfikatu. Nie musisz się martwić, że każdy z pojedynczych certyfikatów wygasa Ci w innym okresie roku.
  • Uproszczone zarządzanie i instalacja, gdyż w czasie konfiguracji certyfikatu, automatycznie na serwerze chroniona jest domena główna oraz wszystkie subdomeny. Połączenia HTTPS można używać natychmiast po utworzeniu nowej subdomeny.
  • Posiadanie rozbudowanego serwisu z subdomenami bardzo dobrze wpływa na marketing i wizerunek marki bo klient widzi, że każdy z tych serwisów jest przypisany do tej samej domeny, a to tak jakby był przypisany do tej samej firmy.

Wady Certyfikatu SSL WildCard

  • Jest droższy co najmniej czterokrotnie od certyfikatu SSL na pojedyncza domenę.
  • Do subdomen drugiego i wyższego poziomu i tak musisz kupić osobny certyfikat.