Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Kontakt
Usługi niezbędne do uruchomienia strony internetowej

Usługi niezbędne do uruchomienia strony internetowej

25.02.2022 | WWW | Autor: Konrad Ogar

Często klienci pytają mnie co jest potrzebne do działania strony internetowej lub jakie są koszty późniejszego jej utrzymania. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że samo kupienie strony WWW to nie wszystko. Wykonawca strony może powiedzieć, że “u mnie nie ma żadnych dodatkowych kosztów poza tą jedną opłatą za samą stronę”. Nie jest to do końca prawda bo dodatkowe opłaty mogą się pojawić nie koniecznie u wykonawcy strony lecz u zewnętrznego usługodawcy hostingowego. To właśnie o tym będzie ten artykuł.

Do sprawnego działania strony WWW potrzebujesz co najmniej trzech podstawowych usług:

 1. Strona internetowa
 2. Hosting / serwer
 3. Domena / nazwa strony

  oraz opcjonalnie 2 dodatkowych:

 4. certyfikat SSL
 5. Wsparcie techniczne

Podstawowe usługi

Usługa 1 - Strona internetowa

To usługa informatyczna/ programistyczna, najczęściej płatna jednorazowo*.

*Tutaj warto wtrącić, że są też systemy i kreatory do samodzielnego tworzenia stron WWW, gdzie płaci się stały abonament. Mają one swoje zalety i są dobre do tymczasowych stron typu landingpage pod kampanie reklamowe, jednak nie polecam takich rozwiązań dla stron firmowych, które powinny profesjonalnie reprezentować firmę w Internecie.

Wykonanie strony internetowej to usługa złożona z wielu etapów:

 • briefowanie - więcej na ten temat przeczytasz w innym artykule "Brief i proces briefowania przy zamówieniu nowej strony WWW"
 • Opracowanie struktury strony - jest często związane z uzgodnieniem treści do strony. Warto, abyś na etapie zamawiania strony miał to już przemyślane. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Jak zaplanować treści do strony internetowej”.
 • Wykonanie projektu graficznego - na tym etapie otrzymasz projekt, który dokładnie będzie odzwierciedlał Twoja stronę WWW. Często jest to ostatni etap prac, w którym masz jeszcze wpływ na strukturę i wygląd strony. Po akceptacji projektu wszelkie większe zmiany struktury najczęściej mogą się wiązać z dodatkowymi pracami programistycznymi i opłatami.
 • Zaprogramowanie strony na podstawie projektu graficznego. To już rola programistów. Ważne, aby programiści do tworzenia strony używali systemu CMS.
 • Uzupełnienie strony treściami nadesłanymi przez Ciebie lub treściami ze starej strony. Jeżeli nie dostarczysz wykonawcy strony treści na czas to później będziesz musiał je wstawić na stronę samodzielnie, a będzie to możliwe tylko jeżeli Twoja strona będzie oparta o system CMS.
 • Oddanie strony i ewentualne wdrożenie zgłoszonych przez Ciebie poprawek.
 • Szkolenie z obsługi systemu CMS/Panelu administratora.
 • Gwarancja i monitoring strony - o tych usługach więcej jeszcze przeczytasz poniżej.

Jak widzisz proces tworzenia strony nie jest trywialny i z pośród tych trzech podstawowych usług, które potrzebujesz do działania strony ta jest najdroższa.

Ostatecznie cena zależy od wielu czynników i przy współpracy z agencją reklamową może się wahać w przedziale od kilku tysięcy złotych nawet do kilkudziesięciu tysięcy za jedną stronę. Pamiętaj, że cena jest wprost proporcjonalna do czasu jaki wykonawca musi spędzić na wykonaniu Twojej strony i sprostaniu wszystkich Twoich wymagań.

Na temat wymagań i problemów we współpracy z wykonawcami stron strony internetowych napisałem więcej w artykule Najczęstsze błędy popełniane przy zamawianiu strony WWW"

Usługa 2 - Hosting

Ta nazwa kryje za sobą wiele połączonych i zintegrowanych usług, których zadaniem jest hostowanie strony internetowej, aby ta mogła poprawnie i bezpiecznie działać w Internecie. Zapewne znasz tą usługę pod potocznie używaną nazwą „serwer”. Jednak usługi hostingowe to nie jest cały serwer lecz najczęściej dzierżawa części parametrów bardzo dużego serwera. Ta usługa płatna jest co roku i w przypadku tanich i małych usług hostingowych wynosi ona średnio 400 zł rocznie.

W przypadku naszej firmy WEBimpuls, każdy klient dostaje serwer hostingowy na pierwszy rok bezpłatnie i ma rok czasu, aby zdecydować czy chce zostawić stronę u nas czy przenieść ją na inny serwer. Wraz z usługą hostingową na stronę WWW klienci otrzymują profesjonalne skrzynki pocztowe w firmowej domenie.

W przypadku dużych i profesjonalnych usług hostingowych dla wymagających stron i portali WWW musisz się liczyć z kosztem co najmniej 200 zł miesięcznie (2400 zł rocznie lub więcej).

Oto kilka wskazówek związanych z usługami hostingowymi:

Wskazówka 1: Serwera nie musisz kupować zawczasu. Możesz to zrobić dopiero po wykonaniu strony i po konsultacjach z jej wykonawcą.

Wskazówka 2: Serwera nie musisz kupować u wykonawcy strony WWW.  Możesz to zrobić w dowolnej innej firmie hostingowej. Jeżeli masz kilka stron internetowych to warto pomyśleć o wykupieniu własnej usługi hostingowej, czyli własnego małego serwera na współdzielonej infrastrukturze. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mógł trzymać wiele stron na jednym takim serwerze*
*słowo “serwer” używam zamiennie z “usługa hostingowa”.

Wskazówka 3: Zdecydowanie odradzam korzystania z serwisów oferujących darmowy hosting. Najczęściej wiąże się to z jakimiś dodatkowymi pracami jakie musisz wykonać (na przykład logowanie raz w miesiącu) lub automatycznym wklejaniem reklam na Twoją stronę WWW.  Profesjonalna firma raczej nie będzie miała problemu z inwestycją rzędu 400 zł rocznie.

Jeżeli chcesz wiedzieć jak dobrać serwer (usługę hostingową) do strony internetowej to zapraszam do poradnika Comusisz wiedzieć o serwerze i usługach hostingowych na stronę internetową?"

Usługa 3 - Domena

Domena to tylko nazwa strony internetowej, ale bardzo ważna bo to z nią będzie związany cały Twój marketing i adres strony WWW, pod którym klienci będą mogli znaleźć w Internecie Twoją firmę.  Jak już raz wybierzesz domenę to zapewne na długo będziesz z nią związany dlatego warto ten wybór przemyśleć.

Domena to roczny koszt w przedziale 60 zł - 200 zł. Domenę możesz wykupić dowolną i nie musisz tego robić w tej samej firmie co hosting. Nie ma znaczenia gdzie ją kupisz i tak wszystko będzie ze sobą powiązane i będzie działało poprawnie.

Więcej na temat domen przeczytasz w artykule "Domena strony internetowej. Jak prawidłowo wybrać?"

Wskazówka 1: Przy domenach obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy więc jak wymyśliłeś już nazwę na stronę to szybko sprawdź czy jest wolna i ją wykup - zrobisz to na stronie dowolnego rejestratora domen  np.:  https://www.kei.pl/domeny

Wskazówka 2: Ze względów prawnych i biznesowych zawsze zalecam, aby właścicielem domeny była bezpośrednio Twoja firma więc domenę wykup samodzielnie na swoje dane i nie rób tego przez pośredników takich jak informatyk czy mało wiarygodna tania agencja reklamowa, gdyż istnieje ryzyko, że stracisz domenę. Po wykupieniu domeny na siebie bez obaw możesz informatykowi dać do niej dostęp w celach konfiguracyjnych.

Wskazówka 3: Podobnie jak z hostingiem odradzam korzystanie z darmowych domen. Po pierwsze dlatego, że nigdy nie będziesz właścicielem darmowej domeny i inwestycje w jej reklamowanie będzie marnowaniem pieniędzy. Po drugie darmowe domeny nie wyglądają profesjonalnie na stronach firmowych.

To  koniec obowiązkowych usług w jakie będziesz musiał zainwestować, aby uruchomić swoją firmową stronę WWW.

 

Usługi dodatkowe do stron internetowych

Oprócz powyższych niezbędnych usług do działania strony możesz zamówić dodatkowe opcjonalne, ale bardzo ważne usługi. Oto najczęściej oferowane i zalecane:

Usługa 4 - Certyfikat SSL

Certyfikat SSL to tak naprawdę usługa szyfrowania strony w standardzie ssl/tsl. Gdy ją wykupisz otrzymujesz klucz (plik), który należy zainstalować na serwerze i wtedy serwer szyfruje Twoją stronę internetową w czasie, gdy użytkownik ją otwiera. Taki certyfikat kupuje się dla konkretnej domeny i po wykupieniu trzeba go zainstalować na serwerze gdzie znajduje się Twoja strona WWW.

Adres strony internetowej bez certyfikatu SSL zaczyna się od nazwy protokołu HTTP:// , natomiast gdy masz certyfikat szyfrujący to w adresie pojawia się końcówka “s”  czyli protokół zmienia się na HTTPS://

Odkąd Google zaleca używania certyfikatu SSL zyskał on dużą popularność, ale technicznie rzecz ujmując dopóki nie publikujesz poufnych danych zabezpieczonych logowaniem z hasłem na stronie WWW lub nie przyjmujesz od klientów poufnych danych przez stronę to nie potrzebujesz szyfrowania SSL. Do zwykłej firmowej strony kupuje się go ze względów marketingowych, a w szczególności ze względu na wyszukiwarkę Google.

Cena certyfikatu SSL rozpoczyna się od 100 zł na rok, więc to nie są wcale duże koszty.

Wskazówka 1: Certyfikat SSL można dokupić do strony w każdej chwili, nawet po kilku latach, ale najlepiej to zrobić od razu przy zamawianiu nowej strony.

Wskazówka 2: Po zainstalowaniu certyfikatu SSL na stronie zadbaj o to, aby wszystkie linki i adresy obrazów na stronie WWW przepisać tak, aby zaczynały się od HTTPS a nie jak wcześniej od HTTP. W przeciwnym wypadku Twoi klienci zobaczą komunikat typu “ta strona jest niebezpieczna”.

Jak chcesz wiedzieć jak działają certyfikaty i protokół SSL to zapraszam do lektury artykułów na ten temat:

Usługa 5 - Monitoring i wsparcie techniczne

Ta usługa będzie Ci potrzeba dopiero jak strona będzie gotowa i oddana do użytku, bo to dopiero wtedy pojawiają się nowe pomysły i sygnały od klientów jak jeszcze można stronę rozbudować lub przerobić.

Usługa wsparcia technicznego będzie szczególnie ważna jeżeli nie masz w zespole informatyka, który pomógłby Ci wdrażać zmiany na stronie, zwłaszcza gdy planujesz rozwijać stronę w rytm rozwoju firmy. Rozwój strony powinien być wpisany w strategię Twojej sprzedaży.

 

 

Zdjęcie Konrad
Autor Artykułu:
Konrad Ogar

CEO w WEBimpuls.pl od 2010 roku, specjalista ds. marketingu w sieci oraz aplikacji WEB. Wspiera firmy w rozwoju w internecie.

email: konrad.ogar@webimpuls.pltel: +48 693 535 818

Napisz do autora!