Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Kontakt
Co musisz wiedzieć o serwerze na stronę WWW?

Co musisz wiedzieć o serwerze na stronę WWW?

25.02.2022 | WWW | Autor: Konrad Ogar

Na początku chciałbym Ci rozjaśnić pewne pojęcia i wskazać różnice między nimi. Często używane zamiennie pojęcia takie jak “serwer”, “hosting”, “usługa hostingowa” potocznie mogą oznaczać to samo, ale gdy zamierzasz już kupić taką usługę i przeglądasz oferty i cenniki od razu zorientujesz się, że jednak te słowa nie mogą oznaczać tego samego.

Czym są usługi hostingowe?

Samo słowo “hosting” jest bardzo ogólne i w ofercie rzadko kiedy znajdziesz usługę, która nazywa się po prostu “hosting”, a jeśli już znajdziesz to będzie to raczej skrót myślowy. Hosting kryje pod sobą wszystkie usługi jakie można uruchomić na serwerze. Część z tych usług służy do poprawnego działania strony internetowej np.: serwer HTTP, konta FTP, Bazy danych SQL, interpretator PHP oraz wiele innych. Jednak są też usługi hostingowe nie związane z działanie strony internetowej np.: poczta email. Tych usług nie sprzedaje się osobno tylko najczęściej razem w formie zintegrowanej, a ich nazwy i rodzaje opisuję poniżej. 

Wyjaśnienia zacznę od najtańszej wersji usługi i jednocześnie najbardziej popularnej zwłaszcza dla firm, które mają zwykłą firmową stronę internetową.

“USŁUGA HOSTINGOWA”

Jest to dzierżawa wydzielonej przestrzeni na większym serwerze wraz z dodatkowymi usługami takimi jak na przykład email. Można powiedzieć, że usługa hostingowa to wirtualna a nie fizyczna usługa, udostępniana często jako panel zarządzania usługą na dużym współdzielonym serwerze. “Współdzielony” oznacza, że z tego samego serwera korzysta mnóstwo innych klientów, który nawzajem o sobie nie wiedzą, ani nie widzą swoich danych. Ta usługa wraz z panelem sprawia wrażenie jakby była niezależnym indywidualnym serwerem. Z tego też powodu potocznie takie usługi nazywa się “serwerem”  co oczywiście jest technicznie niepoprawne.

Niestety usługi hostingowe zwłaszcza te tanie, technicznie nie są prawdziwymi serwerami i musisz się liczyć z tym, że na tym samym serwerze, na którym Ty masz stronę internetową dziesiątki a nawet setki innych klientów tej firmy hostingowej też będzie miało swoją. Z tego powodu taka usługa hostingowa jest najczęściej mocno ograniczona nie tylko co do dysku twardego, ale nawet co do procesora i pamięci ram. Na tanich wariantach usługi hostingowej nie uruchomisz zaawansowanego portalu internetowego z dużą ilością odwiedzin ani porządnej aplikacji WEB. Tego typu usługi dedykowane są do firmowych stron internetowych i małych sklepów. Są one wygodne w użyciu i na jednej takiej usłudze możesz uruchomić wiele stron WWW.

Nie musisz się martwić tym, że jest to współdzielona platforma. Twoich plików strony nikt nie będzie widział, podobnie jak Ty nie będziesz miał dostępu do stron internetowych innych klientów na tym samym serwerze co Twoja strona.

Zaletą tych usług jest to, że są tanie i najczęściej dobrze skonfigurowane oraz w pełni zautomatyzowane.

KONTO HOSTINGOWE

Jest to jeszcze mniejsza usługa związana z tym, że właściciel usługi hostingowej opisanej wyżej lub całego serwera podzieli się tą usługą z Tobą i pozwoli Ci na niej przechowywać firmową stronę WWW. Tak się dzieje jeżeli na przykład wykonawca strony internetowej kupuje własny serwer po to, aby umieszczać na nim wiele stron WWW swoich klientów.  W tej usłudze nie masz dostępu do pełnej usługi tylko do jednej własnej strony WWW. Zatem jeżeli masz stronę na czyimś serwerze to można powiedzieć że masz tam konto hostingowe i powinieneś mieć dostęp (login i hasło) przynajmniej do konta FTP i SQL przeznaczonego wyłącznie na Twoją stronę WWW.

“SERWER”

Technicznie ujmując to komputer serwujący usługi hostingowe. Kupno własnego serwera jest droższą inwestycją w porównaniu do tanich usług hostingowych i kupuje się je dla wymagających portali i sklepów internetowych. Istnieje kilka rodzajów serwerów np.:

  • VPS (Virtual Private Server) - to wirtualny serwer działający podobnie jak usługi hostingowe na współdzielonych maszynach, ale najczęściej jest to większa usługa z fizycznie przydzielonymi procesorami duża ilością pamięci RAM. Ponadto w serwerach VPS możesz mieć już dostęp do systemu operacyjnego serwera (dostęp typu ROOT) i zainstalować potrzebne oprogramowanie. Ten rodzaj usługi polega na tym, że każdy serwer VPS (każdy klient) ma własny system operacyjny i jest to najczęściej Linux/Unix.
  • Dedyk - potocznie tak nazywa się serwery dedykowane czyli indywidualnie wynajęty komputer w serwerowni firmy hostingowej z dowolnymi zamówionymi przez Ciebie parametrami sprzętowymi. Jest to jedna z droższych usług hostingowych i najczęściej wymaga posiadania pewnych kompetencji informatycznych lub zatrudnienia w zespole specjalisty od serwerów linuxowych. Realnie rzecz ujmując dedyk to prawdziwy fizyczny serwer/komputer.

 

Czy musisz mieć swój serwer?

Zapewne zastanawiasz się dlaczego kupując stronę internetową musisz dodatkowo kupić serwer?  Otóż nie musisz!

Własny serwer - chyba nie będzie potrzebny

Już wiesz czym się różni serwer od usługi hostingowej i wiesz, że drogiego indywidualnego serwera na zwykłą stronę firmową nie potrzebujesz. Kupno serwera pod zwykłą stronę byłoby sporym przeinwestowaniem.

Nad serwerem warto się zastanowić dopiero gdy będziesz uruchamiał dużą stronę, portal lub sklep internetowy, na którym prognozujesz ruch powyżej 100 000 użytkowników miesięcznie. Innym aspektem determinującym kupno droższego serwera jest ilość podstron lub produktów w sklepie. Mam przekonanie, że jeżeli będziesz miał powyżej 10 000 produktów na sklepie i będziesz miał dużo botów, na przykład bot od Google, to tania usługa hostingowa nie wystarczyć i trzeba zastanawiać się na przykład nad własnym serwerem VPS. Oczywiście podane przeze mnie liczby są orientacyjne i intuicyjnie dobrane, więc i tak każdy portal należy rozpatrywać indywidualnie na podstawie realnego obciążenia serwera.

Własna usługa hostingowa lub konto na jedną stronę

TAK. Do działania strony potrzebna jest zwykła usługa hostingowa i jeżeli chcesz być niezależny od wykonawcy strony www lub masz duże wymagania co do zasobów serwera to warto taką usługę wykupić.

Jednak na jednej takiej usłudze może działać kilkadziesiąt lub nawet kilkaset stron internetowych więc też nasuwa się pytanie: czy jest sens kupować własną usługę hostingową skoro masz tylko jedną stroną? 

Odpowiedzią na powyższe pytanie jest Konto hostingowe na cudzym serwerze

Bardzo często wykonawcy stron internetowych oferują do strony internetowej założenie konta hostingowego pod jedną stronę WWW na własnym serwerze lub na własnej usłudze hostingowej.

Jest to bardzo dobre rozwiązanie z kilku powodów:

  • wykonawca strony korzysta już ze sprawdzonych serwerów,
  • otrzymujesz gotową usługę już skonfigurowaną i nie musisz się znać na obsłudze panelu konfiguracji hostingu,
  • wykonawca od razu zainstaluje na niej stronę WWW,
  • nie musisz płacić w innej firmie za hosting, ponadto jak zapomnisz zapłacić za własną usługę hostingową to zostanie ona skasowana i stracisz stronę,
  • w razie problemów ze stroną masz do kogo zadzwonić i poprosić o wsparcie,
  • takie konto może być tańsze niż własna usługa hostingowa.

 

Podsumowując powyższe informacje moja rekomendacja dla Ciebie jest taka:

  • jeżeli zamierzasz uruchomić tylko 1 stronę WWW i wystarczy Ci kilka GB na  skrzynki mailowe to zapytaj swojego wykonawcy strony WWW czy możesz u niego kupić konto hostingowe pod stronę?
  • jeżeli masz więcej stron internetowych lub masz większe wymagania co do skrzynek mailowych, na przykład potrzebujesz ponad 10 GB na maile, to zamów własną usługę hostingową na przykład z dyskiem 50 GB. Możesz taką usługę również zamówić w agencji reklamowej, która wykonała Twoją stronę WWW.
  • jeżeli uruchamiasz sklep internetowych lub portal z dużą ilością odwiedzin to polecam zakupić serwer VPS z usługą zarządzania, abyś sam nie musiał go konfigurować.

 

Hosting i jego parametry

Większość firmowych stron internetowych jest wykonywana w oparciu o popularne systemy CMS lub frameworki. Dzięki temu już na samym początku można przyjąć założenie, że klasyczna strona internetowa dla firmy będzie działała na prawie każdym serwerze kupionym w dużych i popularnych firmach hostingowych.

I tak też jest ze stronami i portalami internetowymi wykonywanymi w WEBimpuls, które najczęściej opieramy o popularny międzynarodowych framework Symfony, PrestaShop lub inny. Nie musisz się martwić o indywidualne wymagania, ponieważ wszystko z czego korzystają wykonane przez nas strony jest w standardowych serwerach nawet tych najtańszych.

Niejednokrotnie to sam wykonawca strony może Ci zaoferować miejsce na stronę na swoim serwerze, dzięki czemu bierze na siebie wszystkie obowiązki związane z poprawnym działaniem serwera, a Ty oszczędzasz dzięki temu czas i nie musisz mieć wiedzy informatycznej, aby zarządzać własnym serwerem.

Gdybyś jednak chciał mieć swoją usługę hostingową (swój serwer) co w przypadku firmy jest bardzo dobrym rozwiązaniem to musisz już zaczerpnąć pewnej wiedzy. Jeżeli zdecydujesz się na własny serwer/hosting to …

 

Jaki hosting wybrać do strony internetowej?

Kluczowym pytaniem w tej kwestii jest jak duża i skomplikowana jest Twoja strona i jaki będzie generowała ruch i obciążenie serwera. Oto kilka aspektów na których warto zwrócić uwagę:

Wielkość usługi/ pakiet

Jeżeli strona internetowa ma spełniać rolę zwykłej wizytówki prezentującej Twoją firmę moim zdaniem nie powinieneś wybierać usługi hostingowej o dużej prędkości z najwyższymi możliwymi parametrami. Wręcz przeciwnie – powinieneś zakupić usługę hostingową, która jest tańsza i nie wymagająca zbyt dużej obsługi z Twojej strony.

Pojemność

Zwróć uwagę na pojemność dysku twardego usługi hostingowej. Przeciętny niedrogi pakiet hostingowy oferuje średnio 50 GB. Firmowa strona internetowa z galerią 200 zdjęć produktów nie powinna zająć więcej niż 1 GB, więc jest spory zapas miejsca na serwerze. Jeżeli jednak zamierzasz na serwerze przechowywać dużą ilość plików, dużo zdjęć lub filmów, to może się okazać, że 50 GB w klasycznej usłudze to będzie za mało. 

Obciążenie procesora

Ten parametr jest związany z ilością operacji jakie wykonuje strona na serwerze przed jej wyświetleniem lub w czasie kiedy korzystają z niej użytkownicy. Im bardziej zaawansowane przetwarzanie danych będzie wykonywać kod strony na serwerze, tym strona będzie chodzić wolniej, a przy dużej ilość użytkowników serwer może w ogóle się zablokować. Strony generujące zbyt duże obciążenia najczęściej nie mogą być hostowane na tanich usługach hostingowych ponieważ mogą zostać zablokowane. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest albo droższa usługa hostingowa albo serwer VPS.

 

Czy kupić indywidualny adres IP?

Odpowiedź brzmi TAK. Jeżeli tylko masz możliwość zakupienia indywidualnego adresu IP pod Twoją stronę WWW oraz skrzynki e-mailowe to jak najbardziej to zrób.

Jest to istotne z powodu zarówno filtrów spamowych oraz działania Google. Inni użytkownicy współdzielonej platformy hostingowej mogą negatywnie wpływać na postrzeganie adresu IP przez inne serwery i roboty. W najgorszym przypadku może się okazać, że nie z Twojej winy inny użytkownik zaspamuje adres IP i Twoje wiadomości e-mail z firmowej skrzynki przestaną dochodzić do klientów. Tego problemu nie ma jeżeli masz własne IP.

Posiadanie własnego nie współdzielonego adresu IP jest dużo bardziej bezpieczne, a koszt takiego adresu nie powinien przekraczać 200 zł rocznie.

 

Obsługa serwera – jak zarządzać usługami samodzielnie?

 W najprostszym wariancie, w którym wykonawca strony zapewnia hosting wiedza na temat zarządzania tymi usługami jest Ci niepotrzebna. Zwykle na współdzielonych kontach hostingowych nie będziesz miał dostępu do konfiguracji serwera, a wszystkim zajmuje się agencja reklamowa, która jest właścicielem serwera.

Gdy masz własną usługę hostingową (lub własny mały serwer) sprawa też jest dosyć prosta, gdyż konfiguracji serwera dokonuje się przez gotowy konfigurator WWW znany jako Panel klienta lub panel zarządzania serwerem. Jeżeli firma hostingowa zadbała o prosty i intuicyjny interfejs, to Twoja wiedza o działaniu serwerów nie jest potrzebna. Właściwie to potrzebujesz tylko ogólnej podstawowej wiedzy. Zwykle można się jej bardzo szybko nauczyć lub nawet intuicyjne spróbować skonfigurować serwer.  A jeżeli możesz konfiguracje serwera skonsultować z informatykiem lub wykonawcą strony to jeszcze szybciej zrozumiesz jak to działa i będziesz mógł sam zarządzać serwerem, zakładać konta HTTP, SQL i nowe skrzynki e-mailowe.

Inaczej jest w przypadku serwerów typu ROOT gdzie całe zarządzanie serwerem odbywa się z poziomu wiersza poleceń linuxa. Do tego typu serwerów trzeba mieć zaawansowaną wiedzę o serwerach i systemie Linux, dlatego najczęściej trzeba zatrudnić specjalistę, który zajmie się prawidłową konfiguracją oraz zabezpieczeniem tej usługi. Pamiętaj, że serwery typu ROOT dla zwykłej strony internetowej, na której roczny ruch jest niski nie jest potrzebny.

 

Podsumowanie:

  • na zwykłą stronę WWW wystarczy niemalże każda tania usługa hostingowa,
  • parametry serwera na stronę internetową ustal z wykonawcą strony,
  • większe i droższe serwery będziesz potrzebował do dużych portali WWW lub gdy na Twojej stronie będzie duży ruch np.: kilkadziesiąt tysięcy odwiedzin miesięcznie lub więcej.

 

Wymagania od serwera pod firmową stronę WWW

Ze względu na to, że technologia i wymagania co do serwerów ciągle się zmieniają wraz z rozwojem technologii ten fragment  wyodrębniłem jako osoby artykuł, który będzie częściej aktualizowany.

Jeśli potrzebujesz konkretnych wymagań co do serwera na zwykłą stronę firmową to przeczytaj artykuł Jaki serwer potrzebny jest pod stronę WWW - konkretne parametry i ustawienia”.

 

 

Zdjęcie Konrad
Autor Artykułu:
Konrad Ogar

CEO w WEBimpuls.pl od 2010 roku, specjalista ds. marketingu w sieci oraz aplikacji WEB. Wspiera firmy w rozwoju w internecie.

email: konrad.ogar@webimpuls.pltel: +48 693 535 818

Napisz do autora!