Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Kontakt
Responsywność stron WWW -  atut a może konieczność?

Responsywność stron WWW - atut a może konieczność?

22.03.2022 | WWW | Autor: Katarzyna Jana

Jeszcze kilka lat temu nie każda strona internetowa dopasowana była do różnej wielkości  wyświetlaczy. Dziś Responsywność to nie atut strony internetowej lecz wymóg konieczny. Wpływ miały na to zmieniające się trendy, gdyż coraz więcej ludzi sięga po smartfony lub tablety, aby przeglądnąć Internet. Z tego artykułu dowiesz się czym jest technika kodowania stron RWD oraz jakie są zalety posiadania stron responsywnych.

RWD – co to jest?

RWD (Responsive Web Design) jest to technologia tworzenia stron internetowych, dzięki której strony dostosowują się do urządzeń, na których ma ona zostać wyświetlona. Nie ma to znaczenia czy jest to stosunkowo niewielkich wymiarów wyświetlacz smartfona lub tableta, komputer PC lub laptop wyświetlający obrazy w rozdzielczości Full HD, czy też bardzo dużych wymiarów telewizor  wyświetlający obrazy w rozdzielczości 4K.

Strony internetowe nieresponsywnene na wszystkich urządzeniach wyświetlają się w ten sam sposób, co nie raz stwarza nie lada kłopoty w poruszaniu się po stronie. Natomiast na stronach responsywnych w zależności od urządzenia na którym strona zostaje wyświetlona zmienia się układ strony i ułożenie elementów, dzięki czemu strona jest czytelna i łatwa w obsłudze.

Tworzenie stron internetowych jeszcze kilka lat temu rozpoczynało się od przygotowania wersji na komputery PC, a nie pod urządzenia mobilne, co mogło być uznane za wymysł. Dziś stosuje się zasadę „Mobile first”. Pamiętaj, w dzisiejszych czasach strona responsywna to nie trend, lecz standard, który każdy powinien wdrożyć.

Strony responsywne a strony mobilne.

Nie raz pewnie spotkałeś się z pojęciem strona mobilna, które przez niektórych używane jest zamiennie z pojęciem strona responsywna. Nie są to jednak pojęcia tożsame i nie powinny być mylone.  Mobilne strony internetowe to osobne witryny, które zostały dostosowane stricte do smartfonów, aby ułatwić użytkownikom poruszanie się i przeglądanie stron na małych wyświetlaczach. Natomiast strony internetowe responsywne wyświetlają treści w sposób przejrzysty na wszystkich urządzeniach bez względu na wielkość wyświetlacza.

Korzyści z posiadania strony RDW.

  • Użyteczność - Tworzenie stron WWW zgodnie z zasadą „Mobile first” daje wiele korzyści. Początkowo trzeba określić sobie priorytety i wybrać najważniejsze treści, które zostaną wyświetlone na małym ekranie smartfonu. Ten minimalizm jak się okazuje sprawdza się również na dużych ekranach komputerów, gdyż użytkownicy od razu otrzymują to co potrzebują, dzięki temu nie decydują się na przedwczesne opuszczenie strony lub też porzucenie koszyka.
  • Pozycjonowanie – Dzięki określeniu priorytetów, o których wspomniałam wcześniej strona szybciej wyszukuje to czego potrzebują użytkownicy i szybciej konwertuje. Oznacza to, że strona spełnia oczekiwania i potrzeby użytkowników co wpływa na wyższe pozycje w wyszukiwarce. Wszystkie strony internetowe, blogi oraz sklepy WWW, które dostosowane są do urządzeń mobilnych są przez firmę Google promowane, dzięki czemu wpływa to na pozycjonowanie w wyszukiwarkach. Strony nieresponsywne muszą liczyć się z tym, że będą zajmowały niższe pozycje w wyszukiwarce. Musisz jednak wiedzieć, że nie należy rezygnować z dodatkowych możliwości pozycjonowania strony.
  • Profesjonalizm – każda strona internetowa, która będzie dopasowywała się do różnych urządzeń mobilnych będzie uznawana przez użytkowników za stronę profesjonalną, która idzie z duchem czasu.
  • Oszczędność czasu i pieniędzy – posiadanie podstawowej strony internetowej oraz strony mobilnej wymaga więcej wkładu finansowego związanego ze stworzeniem dwóch odrębnych stron, a następnie na ich utrzymanie. To także dodatkowy czas, jaki trzeba poświecić na aktualizację obu stron WWW. Zazwyczaj adres URL strony mobilnej poprzedzony jest przedrostkiem „m”. Posiadając stronę RWD wystarczy tylko jedna wersja strony, a więc oszczędza się czas i pieniądze.

Strona responsywna to nie tylko korzyści dla firmy lub osoby, która taką stronę posiada, lecz wygoda dla użytkowników, którzy korzystają z przenośnych urządzeń mobilnych w wielu miejscach tam, gdzie mają dostęp do Internetu.

Strony RWD – czy posiadają jakieś wady?

Oprócz wielu korzyści jakie daje posiadanie strony responsywnej, można doszukać się też wady. Wszyscy, którzy posiadają już stronę responsywną ten problem nie będzie dotyczył.

Dla każdego, kto chciałby dostosować istniejącą już stronę internetową  do urządzeń mobilnych będzie wiązało się to z dosyć dużymi kosztami. Lecz dzięki temu w przyszłości zaoszczędzi się pieniądze na tworzeniu mobilnej wersji strony internetowej.

Czasem jednak okazuje się, że najbardziej opłacalne będzie stworzenie  nowej strony internetowej od podstaw dostosowując ją już na początku do urządzeń mobilnych, a także do innych współczesnych trendów i technologii .

 

Komputery PC przez wiele lat były głównym narzędziem służącym do przeglądania Internetu, dziś jednak zostały zamienione na smartfony i tablety. Obecnie więcej osób korzysta z urządzeń mobilnych do przeglądania Internetu, kontaktu z innymi czy też robiąc zakupy przez Internet. Warto więc być na bieżąco z wszystkimi nowościami i dostosowywać się do standardów panujących na świecie, aby nie pozostawać w tyle. Jeśli chcesz, aby Twoja strona Internetowa znajdowała się na wyższych poziomach wyszukiwania, chcesz utrzymać swoich obecnych klientów  lub użytkowników oraz pozyskać nowych nie zastanawiaj się, tylko zamów w agencji stronę RWD i ciesz się sukcesem. Firma WEBimpuls  we wszystkim Ci pomoże.