Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Kontakt
Dlaczego warto stosować REST API?

Dlaczego warto stosować REST API?

11.08.2021 | Aplikacja | Autor: inż. Maciej Kardel

Obecnie nikt prawdopodobnie nie wyobraża sobie Internetu bez REST API. Być może warto zatem przedstawić podstawowe informacje na ten temat.

Czym jest REST API ?

API i REST są akronimami, czyli ich nazwy pochodzą od pierwszych liter angielskich słów wchodzących w ich skład.
Nazwa API pochodzi od słów „Application Programming Interface”. W dużym skrócie jest to grupa reguł, które opisują w jaki sposób programy mają się ze sobą komunikować.
REST pochodzi od „Representational State Transfer”. Jednym z jego najważniejszych założeń jest udostępnianie zasobów dostępnych na serwerze za pomocą odpowiednio zdefiniowanych tak zwanych endpointów, czyli adresów.

Zalety REST API

Postaram się w niniejszej sekcji wytłumaczyć, dlaczego warto w ogóle sobie zaprzątać głowę takim rozwiązaniem jak REST API.

W biznesie niezmiernie często występuje sytuacja, w której potrzebna jest zarówno aplikacja sieciowa, jak i aplikacja mobilna. Najlepiej w tym przypadku skorzystać z REST API. Gdyby nie użycie REST API, programiści musieliby programować osobno logikę biznesową dla aplikacji sieciowej, a osobno dla aplikacji sieciowej. Dzięki temu wystarczy, że stworzymy jedną, wspólną część kodu odpowiadającą za przetwarzanie danych dla aplikacji sieciowej i mobilnej. Oczywiste jest, że ułatwia to pracę programistom, pomaga w napisaniu niezawodnej aplikacji, którą łatwiej będzie utrzymać i modyfikować. Dzięki temu rozwiązaniu aplikacja szybciej ujrzy światło dzienne, co pozwoli klientowi także zaoszczędzić dużą kwotę pieniędzy.

Nie można też nie wspomnieć, że może zaistnieć sytuacja stworzenia na przykład specjalnej wtyczki na strony internetowe, która ma realizować podobne zadania jak pełna aplikacja sieciowa lub mobilna. Dzięki REST API, zaprogramowanie takiej wtyczki jest o wiele łatwiejsze i szybsze.

Niespotykanie prosto jest także wykonywać podstawowe operacje na danych na serwerze, czyli:

  • czytanie,
  • tworzenie,
  • aktualizacja,
  • usuwanie.

Oczywiście do wybranych operacji dostęp mogą mieć jedynie poprawnie uwierzytelnieni użytkownicy, na przykład administratorzy. Tylko oni powinni mieć możliwość usuwania i edycji takich elementów jak artykuły na blogu, ale do sekcji logowania powinni mieć dostęp wszyscy.

Rozwój Internetu

REST API stanowi gigantyczny krok w przód w ogólnym rozwoju Internetu. REST API umożliwiło stworzenie wielu skomplikowanych i rozbudowanych aplikacji. Prawdopodobnie dałoby się niektóre z nich stworzyć bez REST API, ale byłoby to trudne i skomplikowane, więc nie powstałoby ich aż tyle, ile jest ich dzisiaj.
Z REST API korzysta obecnie wielu gigantów współczesnego Internetu, takich jak Google, czy YouTube.

Podsumowanie

REST API jest jednym z wielu niezmiernie dobrych i bardzo popularnych rozwiązań funkcjonujących w świecie dzisiejszej informatyki. Jeżeli planujesz stworzyć wielki portal, oprzyj oprogramowanie na REST API, a wszyscy będą chcieli z Tobą współpracować.

 

Zdjęcie inż. Maciej
Autor Artykułu:
inż. Maciej Kardel

email: maciej.kardel@webimpuls.pl

Napisz do autora!