Jordan Walke starał się ułatwić proces budowania interfejsu wszystkim jego użytkownikom pracującym z wykorzystaniem React.js.. Na samym początku Rejact.js miał być wykorzystywany tylko wewnątrz Facebooka, jednakże gdy w 2013 roku został udostępniony jako open source szybko zyskał popularność i z dnia na dzień zaczął odnotowywać coraz to większe grono zadowolonych programistów Front-end.
Czy warto korzystać z React.js?
Jak się okazuje React.js działa zdecydowanie szybciej niż inne zastosowania tego rodzaju, dzięki czemu możliwe jest budowanie bardzo dynamicznego interfejsu. Dzięki niemu zmiany na stronie odbywają się w czasie rzeczywistym, niemalże na oczach użytkownika.
Ponadto korzystanie z Ract.js poprawia wydajność programisty poprzez możliwość wykorzystania elementów na innym poziomie. Dzięki temu, że wszystkie komponenty są odizolowane od siebie aktualizacja jest dużo łatwiejsza.
Zalety Ract.js:
- Szybkość tworzenia interfejsu
- Minimalizm
- Bezpieczeństwo
- Stabilność
- Elastyczność
- Łatwość przepływu danych
- Wspierany przez dużą społeczność
- Możliwość wielokrotnego używania komponentów
- Jednokierunkowy przepływ danych
- Wysoka wydajność, ponieważ opiera się na domenie wirtualnej
- Przyjazny dla robotów Google (SEO)
- Niski próg wejścia dla początkujących
- Znajomość React.js pozwala na pisanie aplikacji mobilnych w React Native
Oprócz licznych zalet wynikających z korzystania z Ract.js istnieje kilka wad, o których warto wspomnieć.
Wady React.js
- Wysokie tempo rozwoju biblioteki – z jednej strony jest to też zaleta, ponieważ gdy biblioteki stają się coraz lepsze to nasza aplikacja jest stabilniejsza i szybsza. Natomiast z drugiej strony programiści muszą stale odnajdywać się nowinkach, co nie dla wszystkich może być wygodne.
- Brak dokumentacji – Podczas gdy nowe biblioteki szybko ewoluują to nie zawszę dokumentacja zostanie zaktualizowana. Czasem programiści na własną rękę tworzą dokumentację na potrzeby konkretnych projektów.
- JSX – jest to rozszerzenie składni JavaScriptu dająca możliwość używania w kodzie znaczników HTML. Niektórzy programiści mogą mieć problemy z przyzwyczajeniem się do JSX.
Platformy, które korzystają z React.js
Popularność, reużywalność komponentów, stabilność, bezpieczeństwo, szybkość programowania to jedne z wielu zalet, dla których firmy wybrały React do utworzenia swoich aplikacji internetowych. Poniżej przedstawiam kilka firm:
- Facebook – jak już wyżej wspomniałem, było to miejsce stworzenia biblioteki. Facebook nie jest tylko platformą społecznościową, ale także jest firmą technologiczną, która celuje w rozwój technologii. Jak możemy zauważyć działanie React.js na Facebook? Przykładem może być wchodzenie w interakcje klikając przycisk „Lubię to” bez konieczności odświeżania strony. Dodatkowo podczas aktualizacji strony, kluczowe elementy ładują się natychmiast.
- Netflix – w 2015 roku wykorzystano React.js do redesignu UI, aby poprawić szybkość uruchamiania strony, wydajność oraz modułowość.
- Atlassian – australijska marka znana niemal na całym świecie, będąca właścicielem produktów takich jak JIRA, Trello, Hipchat, Bitbusket i wielu innych. Do stworzenia większości z nich wykorzystano Reacj.js.
- UberEats – dzięki wykorzystaniu React.js możliwe jest zarówno za pośrednictwem telefonów komórkowych jak i tabletów przeglądanie, zamawianie oraz śledzenie zamówienia.
- Udemy
- Asana
- Skype
- … i wiele wiele więcej. Link do listy największych firm znajduję się tutaj.
Powody, dla których stosujemy właśnie tą bibliotekę
Do głównych zalet, które skłoniły nas do zastosowania tej biblioteki w budowaniu dużych i dynamicznych aplikacji internetowych są:
- Projektowanie z wykorzystywaniem komponentów oraz oszczędność czasu – podczas budowania dużych aplikacji często wykorzystuje się taki sam widok lub mechanizm. Gdyby aplikację były tworzone bez komponentów, to w kodzie znalazła by się masa powtórzonego kodu co w sytuacji ewentualnych poprawek musielibyśmy w każdym pliku zmieniać część kodu. Używając komponentu, który jest wykorzystywany w kilkunastu widokach nie ma takiej potrzeby. Kod jest przejrzysty, czytelny a naprawa błędów/poprawek odbywa się tylko w jednym pliku. Jest to bardzo wygodne podejście i bardzo dobra zaleta, która przyspiesza czas pracy.
- Duża społeczność – w sytuacji tworzenia zaawansowanej aplikacji, musimy korzystać z gotowych rozwiązań, które to dostajemy od dużej społeczności. W sytuacji rozwiązania jakiegoś trudnego problemu, zawsze znajdzie się osoba, która pomoże lub nakieruje. Jednym z serwisów jest stackoverflow, gdzie społeczność opisała masę problemów i rozwiązań co dla początkujących programistów jest dużym ułatwieniem. Czasami bywa tak, że nawet my pomagamy innym dzieląc się z swoją wiedzą w rozwiązywaniu danego problemu.
- Stabilność – stabilny kod zapewnia jednokierunkowy przepływ danych. Dzięki temu możliwa jest bezpośrednia praca z jego elementami oraz wykorzystanie takich zależności nie mających wpływu na przekształcenie struktur oraz pozostałe komponenty. W takim systemie elementy potomne nie wpływają na elementy nadrzędne. Dlatego też kod jest stabilny. Przepływ danych zawsze następuje w jednym kierunku czyli w dół.
Podsumowanie
React.js cieszy się dużą popularnością na całym świecie i ma naprawdę duży potencjał. Biblioteka ta jest ciągle rozwijana i dzięki wsparciu społeczności powstają nowe funkcjonalności i narzędzia. Dodatkowo jest to jedna z najbardziej niezawodnych bibliotek front-endowych wykorzystywanych przez wiele firm. Według mnie przyszłość React.js jest stabilna i z pewnością mogę go polecić każdemu programiście.